Dikkat: Asgari Ücret bu ay düşüyor!

“Hiç asgari ücret düşer mi? Zaten asgari ücret en düşük ücret, daha aşağıya düşmesi mümkün değil” diye düşünmeyin… Çünkü eğer gerekli düzenlemeler yapılıp kısa zamanda, yani 30 Ekim tarihine kadar açıklanmazsa bu ay asgari ücret düşecek. Nasıl mı olacak? İsterseniz birlikte inceleyip görelim.

Yaklaşık 6.5 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücret 2017 yılı için brüt 1.777,50 TL, net ise 1.440,06 TL olarak belirmiştir. Asgari ücret belirlenirken vergi dilimindeki artışlardan da etkilenmemesi ve yıl boyunca aynı kalması konusunda mutabakat sağlanılmıştır. Ancak mutabakat sağlanılmış olmasına rağmen, konuya ilişkin gereken düzenlemelerin yapıldığı veya yapılacağı konusunda hiçbir açıklama bugün itibarıyla ilgili ve yetkililer tarafından henüz yapılmamıştır.

Asgari ücretten alınmakta olan yüzde 15 oranındaki gelir vergisi dilimi, Eylül 2017 döneminden sonra gelir vergisi tarifesindeki artışa uygun olarak 5 puanlık bir artışla yüzde 20’lik dilime çıkmaktadır.

Asgari ücretten alınan vergi oranının yüzde 20’lik dilime çıkması nedeniyle, asgari ücretten yapılan aylık gelir vergisi kesintisi de 226,64 TL’den 302,17 TL’ye çıkmaktadır.

YANİ GELİR VERGİSİ DİLİMİNİN YÜZDE 15’DEN YÜZDE 20’YE ÇIKMASI NEDENİ İLE ASGARİ ÜCRETLİNİN MAAŞINDAN 75,54 TL DAHA FAZLA VERGİ KESİLMESİ GEREKECEKTİR.

Gelir vergisi diliminin artışına bağlı olarak asgari ücretliden kesilmesi gereken 75,54 TL asgari ücretlinin net maaşına yansıyacak olması nedeniyle 1.404,06 olarak uygulanmakta olan asgari ücret Ekim, Kasım ve Aralık döneminde net olarak 1.328,52 TL olarak uygulanmak zorunda kalacaktır. Bu durum bize göre asgari ücretliler tarafından olumlu karşılanmayacağı için çalışma hayatında mevcut olan huzuru bozacak bir etki yapacaktır.

Bunun tersi durumda ise, vergi oranına bağlı olarak oluşacak 75,54 TL lık artış işverene yansıtılacaktır. Ekonominin sıkıntılı olduğu bir süreçte, acaba işverenler daha önce mutabık kalınmış olmasına rağmen bu duruma farklı bir bakış açısı getirecekler mi? Ekim ayının bitmesine 1 hafta kala gerekli yasal düzenlemelerin hala yapılmamış olması beraberinde yukarıdaki tartışmaları da getirmektedir.

BU TARTIŞMALARIN ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA DA YAŞANILMASI İÇİN BİZE GÖRE EN DOĞRU ÇÖZÜM, UZUN YILLARDIR TARTIŞILAN ASGARİ ÜCRETİN VERGİLENDİRME DIŞI BIRAKILMASIDIR.

Böyle bir durum hem işçiler tarafından, hem de işverenler tarafından olumlu karşılanacaktır. Yeter ki ülke bütçemiz buna uygun olsun!

Asgari ücretin vergi dışı bırakılmaması halinde ise en azından yüzde 15 oranındaki gelir vergisi ilk diliminin, asgari ücretin bir yıllık tutarına çıkarılması ile asgari ücretin yıl içinde düşürülmesi sorunu çözümlenmiş olacaktır.

Ekim 2017 yılı asgari ücret bordrolarını 1.777,50 TL üzerinden yapmaya hazırlanan, hatta yapan uygulayıcılar dileriz yeni bordro yapmak zorunda kalmazlar ve yıl başında sağlanan mutabakata uyularak asgari ücrette bir düşüş yaşanılmaz.

Yorum Yapın