Uzmanlar yıl sonuna işaret ediyor!

Bu yılın 3. geçici vergilendirme döneminde uygulanacak Yeniden Değerleme Oranı (YDO), Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yüzde 92,93 olarak belirlendi. Yeminli Mali Müşavir Yılmaz Sezer, dokuzuncu ay sonu itibarıyla açıklanan yeniden değerleme oranının yalnızca “geçici beyannameleri” vermek için kullanıldığını belirterek,

“Dokuzuncu ayda açıklanan değerleme oranının 92,93 açıklanması, ‘Yıl sonunda yeniden değerleme oranı yüzde 100’ü aşacak’ sözlerimin göstergesidir. Bununla birlikte harçların, vergilerin ve cezaların artması gerekecektir” dedi.

Sezer, GAZETE DURUM’a yılın üçüncü, altıncı ve dokuzuncu aylarında açıklanan yeniden değerleme oranına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Sezer, vergi, harç ve cezaların belirlenmesinde esas alınan yeniden değerleme oranının yılbaşı itibarıyla yüzde 100’ü aşacağını kaydederek, “Yüzde 92,93 açıklanan, eylül sonu yeniden değerleme oranı. Üçüncü, altıncı ve dokuzuncu aylarda açıklanan yeniden değerleme oranı, maliyeciler ve muhasebeciler olarak ‘geçici beyannameleri’ vermek için kullandığımız bir rakamdır. Yani, o dönem için vergiyi hesaplamak ve yatırım indirimini endekslemek adına amortismanlara ya da demirbaşlara endekslemek için kullanılır” ifadelerini kullandı. Yıl sonunda açıklanacak değerleme oranının esas alınması gerektiğine dikkat çeken Sezer, “Dokuzuncu ayda açıklanan değerleme oranının 92,93 açıklanması, ‘Yıl sonunda yeniden değerleme oranı yüzde 100’ü aşacak’ sözlerimin göstergesidir. Bununla birlikte harçların, vergilerin ve cezaların artması gerekecektir” diye konuştu.

Daha önce söylemişti:

Mali Müşavir Sezer, daha önce GAZETE DURUM’a yaptığı açıklamada 2023 yılı yeniden değerleme oranına ilişkin, “Ekimi beklemeden Temmuz 2022 enflasyon verilerine göre yeniden değerleme oranının yüzde 100’ün bayağı üzerinde bir tutar olacağını söylemek falcılık olmayacaktır” ifadelerini kullanmıştı.

Yorum Yapın