Asgari ücret düşmesine geç gelen çözüm


YILMAZ SEZER – YYM Güncel Group Yönetim Kurulu Başkanı

Bilindiği üzere 30 Ekim 2017 tarihine kadar yasal bir düzenleme yapılması nedeniyle asgari ücrette düşüş yaşanmıştı. Bizde bu olayı “Dikkat Asgari Ücret Bu Ay Düşüyor” başlıklı yazımızla duyurmuştuk. Asgari ücretten alınmakta olan %15 oranındaki gelir vergisi dilimi Eylül 2017 döneminden sonra gelir vergisi tarifesindeki artışa uygun olarak 5 puanlık bir artışla %20’lik dilime çıkmış bulunmaktadır. Vergi oranının %20’lik dilime çıkması nedeniyle; asgari ücretten yapılan aylık gelir vergisi kesintisi de 226.64 TL’den 302.17 TL’ye çıkmış bulunmaktadır. Yani gelir vergisi diliminin %15’den %20’ye çıkmasından dolayı, asgari ücretlinin maaşından 75.54 TL daha fazla vergi kesintisi yapılmaktadır.

Gelir vergisi diliminin artışına bağlı olarak asgari ücretliden kesilmesi gereken 75.54 TL, asgari ücretlinin net maaşına yansımış olup, 1.404,06 olarak uygulanmakta olan asgari ücret ekim ve kasım dönemlerinde net olarak 1.328,52 TL olarak uygulanmıştır. Yani yapılması vaad edilen ve düşünülen yasal düzenlemelerin süresi içinde yapılmamış olması nedeniyle geçtiğimiz aylarda asgari ücret zorunlu olarak düşürülmüştür. Dün itibarıyla (06.12.2017 ) Maliye Bakanlığı tarafından yapılan bir yasal düzenleme ile konu çözümlenmiş gözükmektedir.

Maliye Bakanlığı yayınlamış 06.12.2017 tarihinde yayınlamış olduğu 299 seri nolu Gelir Vergisi Genel Tebliği İle asgari ücret tutarı üzerinden ücret alanlardan ocak 2017 dönemi ile eylül ekim kasım ve aralık 2017 dönemleri arasında fark bulunanların, net ücretleri arasındaki farkın asgari ücretlinin geçim indirimine ayrıca ilave edilmesini kabul etmiştir. Yani asgari ücrette meydana gelen düşüş kadar asgari geçim indirimin artırılması ve bu şekilde asgari ücretin düşüşünün tolerans edilmesi kabul edilmiştir.

Söz konusu işlem geçmişe dönük olarakta yapılacak olup, asgari ücretin düşmüş olduğu tüm aylar İçin uygulanacaktır. Yani uygulama geçmişe yönelikte uygulanıp asgari ücretin düşmesinden kaynaklanan mağduriyetin önüne geçilmiş bulunmaktadır. Ücretlerini geçtiğimi 2 ay boyunca 75.54 TL eksik alan asgari ücretli şimdi bunu ilave asgari geçim indirimi yolu İle geri alacaktır.

Şimdi sormadan edemiyoruz. Gelir vergisi dilimi ve asgari ücretin ne olduğu belirli ne zaman dilimin artacağı vergi kesintisi nedeniyle ücretin düşeceği belirli, bizim gibi yazarak çizerek konuyu gündeme getirenler var. Ama bakanlığımız illa sürenin geçmesini bekleyip sonrada geçmiş dönemi de kapsayacak bir düzenleme yapıyor. Yani önce tepki alıyoruz sonra da yapmamız gereken işlemi yapıyoruz. Bize göre yaklaşık 6.5 milyon çalışanı ilgilendiren, asgari ücretli çalışanların vergi dilimindeki artış nedeniyle ücret düşüklüğünün daha önceden dikkatli ve özenli olarak değerlendirilip önlem alınması yerinde olacaktır.

Yorum Yapın