Koronavirüs Sonrası Yeni Dönem!

Eskilerin çok sevdiğim bir sözü vardır; ”Çocuğun hasta olduğuna değil de, huyunun değiştiğine üzülürüm” diye. Kovid-19 salgını tüm dünyayı etkisi altına almış durumda. Dünyanın her ülkesinde salgın ile ilgili tedbirler alınmakta, virüsün hızla ilerlemesi durdurulmaya çalışılmaktadır. Bu amaçla getirilen tedbirlerin çoğu insanların bir arada olmasına engel olmak amacıyla getirilen tedbirlerdir. Örneğin;

– Çalışanların ofise gitmeden evde (home-office) çalışmaları: insanların bir arada bulunmasına engel olmak adına bazı sektörlerde personel evlerinde çalışmaya başlamıştır. Bu çalışma şeklinin uzantısı olarak şirket telefon numaraları kişilerin cep telefonlarına yönlendirilmekte, toplantılar sesli ya da görüntülü konferans şeklinde yapılmakta, bu şekilde farklı mekanlardaki çok sayıdaki kişi birbirleri ile uzaktan iletişim kurabilmektedir. Zaten bilgisayarlar ve cep telefonları birçok işi çözdüğü için ofise gitmeden işler rahat bir şekilde çözümlenebilmekte ve herhangi bir aksama olmamaktadır.

– İlk ve orta dereceli okullar ile lisan ve lisansüstü okulların tatil edilmesi: Bu noktada teknolojik uygulamalar devreye girerek öğrencilerin TV yayınları ile eğitime devam etmeleri sağlanılmıştır. Yani okul olmaksızın uzaktan eğitim ile eğitim öğretim kesintisiz devam edilmesine çalışmaktadır.

– Alışverişlerde nakit para yerine kredi kartı kullanımını: Nakit dışı ödeme yöntemlerinin kullanım oranı kriz nedeniyle daha da artmış durumda.

Yine kredi kartlarında var olan ancak yoğun ve yaygın olarak kullanılmayan temassız ödeme özelliğinin biranda büyük ilgi görmesi üzerine bir günlük işlem limiti artırılmıştır.

– Son olarak, insanlar el temizliğinin önemini bir kez daha kavramış, el yıkama adetlerinde artış olduğu gözlenmiştir. Yukarıda saydığımız tedbirler şu an aktif olarak tüm dünya ile birlikte ülkemizde de uygulanmaktadır. Söz konusu önlemler günlük yaşamda kolaylıklar sağladığı için sorun yaratmadan, rahat ve kolay olarak uygulanmaktadır. Bu nedenle düşünmeden edemiyoruz, acaba salgın hastalık sona erdikten sonra kolaylığına alıştığımız bu uygulamalar tüm dünya ile birlikte ülkemizde de yaygın olarak kullanılmaya devam edecek mi?

Yani salgın hastalık, tedavi edildikten sonra tedbir niteliğinde getirilen bazı önlemler bundan sonra da kalıcı olarak yaşamımıza girecek mi? Koronavirüs bu anlamda yeni bir dönemin başlangıcı mı olacak? Hastalanacağız, ama huyumuz da değişecek mi? Hoşgeldin “yeni yaşam tarzımız Kovid-19 dönemi” desek erken mi konuşmuş oluruz?

Yorum Yapın