1 Nisan’da geçilecek e-faturada gizli risk

Şirketler, e-fatura düzenlenirken, özel ve mahrem bilgilerinin üçüncü kişilerin eline geçme endişesi yaşıyor. Endişeler giderilinceye kadar geçişte erteleme isteniyor.

Elektronik faturaya geçiş için verilen süre 1 Nisan’da dolarken, işletmeleri büyük bir riskin daha beklediği ortaya çıktı. Şirketler adına e-fatura düzenlenirken, özel ve mahrem bilgilerinin üçüncü kişilerin eline geçme endişesi yaşanıyor. Firmaların üretim, satış ve pazarlama gibi ticari sır niteliği taşıyan bilgilerinin deşifre edilebileceği iddia ediliyor. Bu da özellikle aynı sektörlerde faaliyet gösteren çok sayıda büyük şirket için önem taşıyor. Güncel&Laviale Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Sezer, e-faturaya geçişin 2014 yılı sonuna kadar ertelenmesi gerektiğine dikkat çekerek faturanın ibraz edilmemesine ilişkin bazı belirsizliklerin bulunduğunu söyledi.

Teknik altyapı hazır değil

Sezer, konuyla ilgili şu soruları yöneltti: “Bu durumda kesilecek kaçakçılık cezası nedeniyle uygulanacak para ve hapis cezası kimler için nasıl uygulanacak? Firmaların özel ve mahrem bilgilerinin kötü niyetli 3. Kişilerin eline geçmesinden ve deşifre edilmesinden kim sorumlu olacak?” E-fatura uygulamasında sorunlar yaşandığını dile getiren Sezer, bunun sebebi olarak teknik yetersizliği gösterdi. Firmaların altyapılarının yetersiz olması sebebiyle kurulum aşamasındaki testlerin dahi geçilemediğine dikkat çeken Sezer “Bunun farkına varan firmalar server sistemini yenilemek zorunda kalıyor ancak bu da yeterli olmuyor. Birçok firma alt yapı ve teknik hazırlıklarını tamamlamadı.”

E-FATURA NEDİR?

E-fatura, veri format ve standardı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından belirlenen, VUK gereği bir faturada yer alması gereken bilgilerin içerisinde yer aldığı, satıcı ve alıcı arasındaki iletiminin merkezi bir platform üzerinden gerçekleştirildiği elektronik bir belge. E-fatura, kâğıt fatura ile aynı hukuki niteliklere de sahip. Faturalama ihtiyaçları farklılık gösteren veya çok sayıda fatura düzenleyen mükellefler, kendilerine ait bilgi işlem alt yapısının yetersiz olması sebebiyle teknik yeterliliğe sahip bir özel entegratörün bilgi işlem sistemiyle elektronik fatura alıp gönderebiliyor.

Yorum Yapın