Yeniden değerleme oranı yüzde 100’ü aşacak!

Bir dizi vergi, harç ve ceza her yıl yeniden değerleme oranında (YDO) artırılıyor. 2022 yılında uygulanmak üzere geçen yıl oluşan yeniden değerleme oranı yüzde 36.20 oldu. Bu oran, 2021’de yüzde 9.11 düzeyindeydi. 2023 yılında uygulanacak yeniden değerleme oranı zam fırtınası estireceği için şimdiden merak konusu oldu. Zira, bu oranın yüzde 100’ü geçmesine kesin gözüyle bakılıyor. Yeminli Mali Müşavir Yılmaz Sezer, “Ekimi beklemeden, Temmuz 2022 enflasyon verilerine göre yeniden değerleme oranının yüzde 100’ün bayağı üzerinde bir tutar olacağını söylemek falcılık olmayacaktır” dedi. Bu durumda başta Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) olmak üzere tüm vergisel had ve tutarların artacağını ifade eden Sezer, “Gelir vergisi tarifesini de etkilemesi sebebiyle çalışanların net ücretleri dahil birçok konuda ciddi oranda değişiklik olacaktır. Trafik cezaları, ehliyet ve pasaport harçları, yurt dışından getirilen telefonlara uygulanan harçlar ve vergi usul cezaları buna göre belirlenecek” diye konuştu.

Yeniden değerleme oranı, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) her ay yayınladığı yurt içi üretici fiyat endeksine (Yİ-ÜFE) göre hesaplanan, vergi, harç ve cezaları belirleyen önemli bir gösterge. Sezer, yeni yılda zam fırtınası estirmesi beklenen yeniden değerleme oranına ilişkin öngörüsünü GAZETE DURUM’la paylaştı. Yeniden değerleme oranının birçok had, tutar ve tarifenin otomatik artmasında ölçü olarak kullanıldığını belirten Sezer, “Ekim ayını beklemeden, Temmuz 2022 enflasyon verilerine göre yeniden değerleme oranının yüzde 100’ün bayağı üzerinde bir tutar olacağını söylemek falcılık olmayacaktır” dedi.

Yeniden değerleme oranının uygulanmasıyla ilgili yetkinin Cumhurbaşkanı’nın kontrolüne geçtiğini belirten Sezer, Cumhurbaşkanı’nın vereceği kararın önemli olduğunu vurgulayarak, “Gelir vergisi tarifesini de etkilemesi sebebiyle çalışanların net ücretleri dahil birçok konuda ciddi oranda değişiklik olacaktır. Trafik cezaları, ehliyet ve pasaport harçları, yurt dışından getirilen telefonlara uygulanan harçlar ve vergi usul cezaları buna göre belirlenecek. Çalışanların net ücretleri başta olmak üzere birçok sektör bu karardan etkilenecektir. Maliye Bakanlığı’nın ortaya çıkan bu durumu dikkate alarak yeni bir düzenleme yapması gerekmektedir” dedi.

Sezer, sözlerini şöyle tamamladı:

“Cumhurbaşkanı, muhtemelen Motorlu Taşıt Vergisi konusunda uyguladığı müdahale yetkisini, vergi kanunları ile hadlerin tamamında indirim olarak kullanacaktır. Aksi takdirde bu oranlardaki artış zaten zorda olan ekonomiyi iyice sıkıntıya sokacak ve enflasyon sarmalını bir kez daha artırmış olacaktır.”

Yorum Yapın